První mateřské mléko, mlezivo, colostrum

Mlezivo (Colostrum, Kolostrum) se vytváří prvních 48 hodin po porodu v mléčných žlázách savců, tedy i člověka. Má za úkol vyživovat, podporovat a chránit. Usnadňuje start do života. Na dobrém startu velmi záleží, odvíjí se od něj další etapy života.

Colostrum bovinní (kravské) obsahuje mnohonásobně větší množství biologicky aktivních látek a mnohem méně laktózy než mlezivo lidské. Mohou ho používat jak děti tak dospělí na posílení organismu a jako ochranu proti různým zdravotním potížím.

Colostrum je cenné pro svůj vysoký obsah imunitních složek nezbytných pro přežití ve světě plném mikroorganismů. Je nejbohatším zdrojem imunoglobulinů (protilátek) a růstových faktorů. V colostru lze dále nalézt celou řadu prospěšných látek, které stimulují činnost imunitního systému. Colostrum je zajímavé i z výživového hlediska. Jde o potravinu s komplexním výživovým profilem, která obsahuje ideální složení bílkovin, tuků, cukrů, vitaminů, minerálů a enzymů.

Colostrum obsahuje důležité živiny jako jsou bílkoviny, tuky, cukry, vitamíny: A, D, E, B1-thiamin, B2- riboflavin, B6-pyridoxin, B12-kobalamin, B4-kyselinu listovou a B5- kyselinu pantotenovou, B7-biotin, B3-niacin, minerální a stopové prvky: vápník, fosfor, draslík, sodík, hořčík, chlor, železo, měď, mangan, jod, kobalt. Kromě toho je také zdrojem řady dalších bioaktivních látek (imunoglobuliny, alfa-lactalbuminy, beta-lactalbuminy, lactofemin, transfer faktor, esenciální aminokyseliny, enzymy, růstové faktory a další.

Imunoglobuliny (protilátky) jsou specializované molekuly vytvářené imunitním systémem při setkání s cizorodými látkami, např. viry a bakteriemi. Jejich úkolem je rozeznat, neutralizovat a zajistit odstranění škodlivých mikroorganismů, odstartovat správnou a rychlou obrannou reakci na možné zdraví poškozující činitele.

Colostrum je velmi bohaté zejména na imunoglobuliny typu IgG, dále IgA a IgM.

Kvalita colostra se obecně stanovuje podle množství imunoglobulinů IgG, kterých je v colostru nejvíce. Colostrum ESSENS má obsah IgG nejméně 40 % z celkového množství bílkovin.

Růstové faktory zajišťují našemu tělu nejen normální růst a vývoj, ale pomáhají také regenerovat a urychlovat obnovování poškozených svalů, kůže, kostí, šlach a nervových tkání.

Růstové faktory jsou biologicky velmi aktivní látky, které pozitivně ovlivňují růst a vývoj buněk a tkání, podporují metabolismus tuků, cukrů a také potlačují růst a rozmnožování tělu škodlivých buněk. V colostru jsou růstové faktory obsaženy ve vysokých koncentracích, např. IGF - insulinu podobný růstový faktor, TGF - transformační růstový faktor, EGF - epiteliální růstový faktor.

Růstové faktory stimulují tvorbu svalových tkání, což je důležité například pro sportovce nebo při rekonvalescenci. Podporují spalování přijatých tuků - využitelné při dietách. Omlazují pokožku (s přibývajícím věkem, již od 25 let, hladina růstových hormonů klesá). 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.